W dniach 19 – 21.lutego 2020 odbyły się pierwsze w tym roku Dni skupienia dla Wspólnoty Oblatów naszego Opactwa. W środę, podczas Mszy św. rozpoczynającej całe spotkanie, koncelebrowanej przez Opata tynieckiego O. Szymona Hiżyckiego OSB i naszego ks. Kapelana,  brat Mateusz złożył na ręce Matki Ksieni przyrzeczenia oblackie. Poświęcił się Panu Bogu w duchu Reguły św. Benedykta  i stał się pełnoprawnym Oblatem żarnowieckim. Od tej chwili ma udział w dobrach duchowych naszego zakonu.


Po Eucharystii i Modlitwie południowej, kolejny kandydat do oblatury – brat Piotr rozpoczął rok próby – oblacki nowicjat. Podczas tych uroczystych chwil towarzyszyły naszym braciom najbliższe osoby z ich Rodzin, a także uczestnicy spotkania.

Drugi dzień nasi Oblaci i Oblatki przeżywali w milczeniu  jako dzień pustyni. W rytmie klasztornego dnia, poza uczestnictwem w Monastycznej Liturgii Godzin, wysłuchali konferencji s. Małgorzaty o błogosławieństwach.  Dla chętnych była możliwość indywidualnych rozmów z siostrami. Czwartkowe popołudnie przeznaczone było na osobistą modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu. Ostatni  dzień rozpoczęty poranną Jutrznią i Mszą św., przebiegał w atmosferze radości i wzajemnej wymiany myśli i doświadczeń. Wspólne z siostrami rozważanie i dzielenie się Regułą św. Benedykta  było obustronnym ubogacaniem się i umacnianiem na drodze powołania. Cieszymy się, że nasza Rodzina Oblacka rozwija się i przybywa jej nowych członków. Obecnie Oblatów, którzy już złożyli przyrzeczenia mamy – 10- w tym – 6 pań i 4 panów, w okresie próby są 2 osoby, a 4 zadeklarowały chęć rozpoczęcia oblackiego nowicjatu. Niechaj Bóg będzie uwielbiony w całym ich życiu!