Przyjmowanie Gości

Św. nasz Ojciec Benedykt pisze w Regule :

Wszystkich przychodzących do klasztoru gości należy przyjmować jak Chrystusa, gdyż on sam powie: „Gościem byłem i przyjęliście mnie” (Mt 25, 35).

Gościnność, to, można powiedzieć, jeden z charyzmatów benedyktyńskich. To ważna część naszego zaangażowania. Nasz „Dom Gości” nie jest zbyt duży. Zbudowały go po wojnie Siostry pod przewodem M. Edyty Samuk OSB i przy pomocy wielu życzliwych klasztorowi osób.

Mamy 2 pokoiki jednoosobowe na parterze – taki segment ze wspólną łazienką i prysznicem, oraz 6 pokoi na I piętrze: 2 pokoje jednoosobowe : 1 z łazienką, 1 tylko z prysznicem; 2 dwuosobowe (1 z nich z kanapą 2 – osobową i z łazienką) i 2 czteroosobowe. Są tam dla gości jeszcze 2 prysznice i 2 toalety ogólnie dostępne.

Poza tym w budynku klasztoru dysponujemy jeszcze jednym pokojem z łazienką i kanapą 2- osobową. Wszystkim naszym Gościom umożliwiamy całodzienne wyżywienie.

Latem udostępniamy jeszcze stary drewniany domek, w którym jednak warunki są raczej spartańskie. Jest tam 5 pokoi: 2 duże, 1 średni i 2 malutkie. Goście w tym domku mają do dyspozycji kuchenkę z wyposażeniem i wodę bieżącą, także ciepłą (jest bojler!), oraz umywalki, toalety i prysznic. Niestety nie ma tam ogrzewania. Przyjmujemy zasadę, że grupy zorganizowane, mieszkające w domku drewnianym, żywią się same.

Przyjmujemy Gości na indywidualne rekolekcje, które polegają na uczestnictwie w Monastycznej Liturgii Godzin i we Mszy św., wraz z nami w kaplicy. Zachęcamy też do podjęcia przed południem jakiejś wyznaczonej pracy. Pragniemy podzielić się naszym prostym sposobem życia „ora et labora”.

Jest też możliwość przeżycia indywidualnych rekolekcji w milczeniu, słuchając nagranych konferencji ascetycznych, lub zorganizowanych weekendowych rekolekcji benedyktyńskich (z konferencjami) lub rekolekcje w ciszy: „Słuchaj znaczy najpierw zamilknij” (bez konferencji). Terminarz poniżej.Pragniemy, by nasi goście czuli się u nas jak w domu. Zachęcamy do włączenia się w prace przy nakrywaniu stołu w refektarzu przed posiłkami, do sprzątania i zmywania po posiłkach. W części gościnnej jest aneks kuchenny ze zmywarką, lodówką i kuchenką mikrofalową do dyspozycji gości. Z zasady nie przyjmujemy gości na wczasy, czy w celach turystycznych. Nie udostępniamy też pokoi na 1-dniowe noclegi.


Kto chciałby nas odwiedzić, może dzwonić do s. Weroniki OSB – 881 003 758, podając konkretny termin i sposób, w jaki chciałby spędzić u nas czas.


W okresie Adwentu i Wielkiego Postu z uwagi na „pustynny” charakter tych dni, nie przyjmujemy Gości, za wyjątkiem kapłanów, osób konsekrowanych i uczestników rekolekcji weekendowych.