Przyjmowanie Gości

Św. nasz Ojciec Benedykt pisze w Regule :

Wszystkich przychodzących do klasztoru gości należy przyjmować jak Chrystusa, gdyż on sam powie: „Gościem byłem i przyjęliście mnie” (Mt 25,35).

Gościnność to szczególny rys stylu życia benedyktyńskiego. W duchu myśli św. Benedykta wszystkich odwiedzających nasze Opactwo nazywamy Gośćmi i staramy się tak przyjmować, jak poucza nasza reguła.

Nasz „Dom Gości” to obecnie kompleks kilku budynków.

Pierwszy, starszy, to  tzw. „Żółty Domek”. Nie jest zbyt duży, ale bardzo przytulny, a zbudowały go po wojnie Siostry pod przewodem matki ksieni Edyty Samuk OSB i przy pomocy wielu życzliwych klasztorowi osób.

Drugi to Zacisze św. Benedykta, który docelowo będzie kompleksem trzech budynków. Na razie udało się przebudować dawny spichlerz gospodarczy nazywany dotychczas przez wspólnotę „Białym Domkiem”. Prace odbyły się pod czujnym okiem naszej obecnej matki ksieni Faustyny Foryś OSB i przy wsparciu wielu ludzi dobrej woli. Został on oddany do użytku w 2022 roku. Prace nad dalszą częścią Zacisza trwają…

***

Zacisze św. Benedykta (odnowiony tzw. „Biały Domek”)

Wyposażenie to 5 pokoi noclegowych z własnymi łazienkami:

2 pokoje dwu-osobowe (łóżka pojedyncze; pokoje dostosowane także do potrzeb Osób Niepełnosprawnych);

1 rodzinny (1 łóżko szerokie+ 1 łózko pojedyncze; aneks kuchenny, taras);

1 dwu-osobowy (2 łóżka pojedyncze);

1 jedno-osobowy lub „małżeński” (1 łóżko szerokie);

Ponadto: Kaplica domowa; kawiarenka, biblioteczka, 2 tzw. „rozmównice”

Kaplica domowa w Zaciszu św. Benedykta pw. NMP Ostrobramskiej – Matki Miłosierdzia


Zacisze św. Benedykta: ściana północna; na wysokości kaplicy domowej ręcznie kuty krzyż – dar Oblatów naszego Opactwa

***

Starszy Dom Gości (tzw. „Żółty Domek”):

Wyposażenie:

2 pokoje jednoosobowe na parterze (model studio) ze wspólną łazienką;

6 pokoi na I piętrze: 2 pokoje jednoosobowe z łazienką; 2 trzyosobowe (każdy z kanapą 2 – osobową) bez własnej łazienki i 1 jednoosobowy z prysznicem; 1 dwuosobowy bez własnej łazienki. Na korytarzu znajdują się dla Gości 2 prysznice i 2 toalety ogólnodostępne.

***

Wszystkim naszym Gościom umożliwiamy całodzienne wyżywienie

***

Letniskowy Domek Drewniany tzw. „Baraczek” w pobliżu Opactwa

Latem udostępniamy jeszcze stary drewniany domek, w którym warunki są skromne. Jest tam 5 pokoi: 2 duże, 1 średni i 2 malutkie. Goście w tym domku mają do dyspozycji kuchenkę z wyposażeniem i wodę bieżącą, także ciepłą (jest bojler!) oraz umywalki, toalety i prysznic. Niestety nie ma tam ogrzewania. Przejęłyśmy zasadę, że grupy zorganizowane, mieszkające w domku drewnianym, żywią się samodzielnie.

Przyjmujemy Gości na indywidualne rekolekcje, które polegają na uczestnictwie w Monastycznej Liturgii Godzin i we Mszy św. wraz z nami w kaplicy. Jest możliwość otrzymania od nas konferencji do odsłuchania lub materiałów do spotkania z Jezusem w Jego Słowie (tzw. lectio divina). Zachęcamy też do podjęcia przed południem jakiejś wyznaczonej pracy. Pragniemy podzielić się naszym prostym sposobem życia „ora et labora” (módl się i pracuj).

Jest też możliwość przeżycia indywidualnych rekolekcji w milczeniu, słuchając nagranych konferencji ascetycznych, lub zorganizowanych weekendowych rekolekcji benedyktyńskich (z konferencjami) lub rekolekcje w ciszy: „Słuchaj znaczy najpierw zamilknij” (bez konferencji). Terminarz poniżej.Pragniemy, by nasi Goście czuli się u nas jak w domu. Dlatego zachęcamy do włączenia się w prace przy nakrywaniu stołu w refektarzu przed posiłkami czy do sprzątania. W części gościnnej jest aneks kuchenny ze zmywarką, lodówką i kuchenką mikrofalową do dyspozycji Gości.


Zainteresowanych prosimy o kontakt: s. Scholastyka tel. 784 630 288 lub mail: rekolekcje@benedyktynki-zarnowiec.pl

W razie braku odpowiedzi na maile, prosimy sprawdzić w SPAMie – zdarza się, że tam wpadają.


W okresie Adwentu i Wielkiego Postu, z uwagi na „pustynny” charakter tych dni, nie przyjmujemy Gości, za wyjątkiem kapłanów i osób konsekrowanych.