• 7 czerwca 2024
  • 18:00
  • ul. Klasztorna 1, Opactwo Benedyktynek w Żarnowcu na Pomorzu

Termin: 7 – 9.06.2024 r.

Rozpoczęcie w piątek o godz. 18:00 i zakończenie obiadem w niedzielę ok. 15:00.

Rekolekcje opierają się na myślach Ojców Pustyni, Regule św. Benedykta oraz na praktyce medytacji chrześcijańskiej Lectio Divina. Odbywają się one w całkowitym milczeniu. Istnieje możliwość skorzystania z posługi sakramentu Spowiedzi oraz indywidualnych rozmów z Siostrami, jak również udziału we wspólnej modlitwie Sióstr w kaplicy zakonnej (Monastyczna Liturgia Godzin). Konferencje zostały opracowane przez naszą siostrę Małgorzatę Borkowską OSB.

Te rekolekcyjne ćwiczenia duchowne mają być naszym „wyjściem na pustynię”, by w ciszy doświadczyć obecności Boga. Ojcowie Pustyni oraz św. Benedykt są najlepszymi „drogowskazami” drogi do Boga, która prowadzi również przez „pustynne szlaki”.


Zapisy: s. Scholastyka OSB (kom: 784 630 288 w dn. od pn. do sob. do godz. 19.20) lub mail: rekolekcje@benedyktynki-zarnowiec.pl). Liczba uczestników ograniczona, gdyż obecnie dysponujemy niewielką ilością miejsc noclegowych, maksymalnie do 15 osób.


W trakcie rekolekcji obowiązywać będzie całkowite milczenie. Zalecamy całkowite nie korzystanie z telefonów komórkowych, w związku z tym prosimy o przywiezienie „tradycyjnych” budzików.


Tematyka I stopnia: Duchowość monastyczna. Doświadczenie pustyni w życiu duchowym. Grzech i Boży dar przebaczenie oraz warunki dobrej modlitwy według Ojców Pustyni. Rekolekcje to „wyjście na pustynię”. Oczywiście chodzi o pustynię rozumianą nie dosłownie, ale bardziej w znaczeniu „pustelni”. Pustelni, której można doświadczyć nawet w środku miasta, ale przy spełnieniu określonych warunków. „Wyjście na pustynię” to o wejście w pewną przestrzeń, która ułatwi nam osobiste spotkanie z Bogiem: odosobnienie; milczenie; czas wyłącznie poświęcony Bogu; zmaganie z własnymi myślami, które w klimacie pustyni będą bardziej przez nas słyszalne; chwilowe oderwanie o spraw doczesnych. Taki rodzaj doświadczenia jest szczególnie bliski duchowości monastycznej – stylowi życia mniszek czy mnichów. Cel naszej modlitwy jest odbiciem naszego celu życiowego. Czy żyjemy po to, żeby siebie zrealizować, a Pan Bóg może nam być najwyżej do tego przydatny – czy też żyjemy po to, żeby siebie oddać Bogu? Pustelnikiem zostawał człowiek, który w ten sposób chciał faktycznie i nieodwołalnie wyrazić swój wybór Boga. Ktoś mógłby tu chcieć dopowiedzieć „wybór Boga jako najwyższej wartości” – ale nie bójmy się użyć lepszego słowa: wybór Boga jako swojej najwyższej miłości. (Wartość jest pojęciem bezosobowym, miłość możliwa jest tylko między osobami.) Modlitwa to nie tylko czynność, zabierająca jakiś określony czas, i koniec. Modlitwa to przede wszystkim relacja międzyosobowa. Relacja trwała.

Szczegółowy plan:

Piątek
18:00 – Rozpoczęcie
18:30 – Konferencja I
19:00 – Kolacja
20:00–20:30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy
20:30 – Kompleta


Sobota
6:00 – Jutrznia z Godziną Czytań
7:30 – Msza Święta
Śniadanie
9:30 – Konferencja II
10:45 – Lectio Divina – wprowadzenie
12:20 – Konferencja III
12:50 – Modlitwa południowa z Siostrami
13:00 – Obiad
Odpoczynek, spacer
14.00 – Spowiedź św. lub rozmowa duszpasterska z księdzem
15:00 – Nieszpory (po łacinie)
Czas na osobistą lekturę, modlitwę
18:00 – Konferencja IV
18:30 – Kolacja
19:30–20:00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy
20:00 – Kompleta


Niedziela
7:00 – Jutrznia z Godziną Czytań
8.15 –  Śniadanie
9:30 – Msza Święta
11:30 – Konferencja V
Czas na indywidualną lekturę, spacer, modlitwę.
12:50 – Modlitwa południowa
13:00 – Obiad na zakończenie Rekolekcji, świadectwa

Prosimy, aby zabrać ze sobą: Pismo Święte, notes, długopis i tradycyjny budzik