18 maja 2020 będziemy świętować setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II – Karola Wojtyły . Ta piękna rocznica skłania do dziękczynienia Panu Bogu, za dar życia i posługi Ojca Świętego.

Składamy Panu Bogu dziękczynienie i uwielbienie za wiele łask, które każda z nas otrzymała przez lata pontyfikatu tego wielkiego naszego Rodaka. Trudno wszystkie wymienić, objąć umysłem i sercem… Spotkania w czasie pielgrzymek, usłyszane słowa, Światowe Dni Młodzieży, Wielki Jubileusz 2000, kanonizacje i beatyfikacje… miłość, jaką odczuwał każdy, kto Go mógł zobaczyć, przykład modlitwy i skupienia na Bogu zawsze Obecnym, świadectwo żywej wiary. Niósł nam Chrystusa, uczył jak żyć, rozumiał nasze problemy i wskazywał drogę, modlił się za nas.. i dalej to czyni i dalej się wstawia za Polską, za Kościołem, za światem, po którym tak wytrwale pielgrzymował… teraz, gdy jest już przed Bożym Majestatem.

Budzą się wspomnienia…

Nie wszystkie z nas – mniszek żarnowieckich – pamiętają dzień jego wyboru na Stolicę Piotrową , z tej przyczyny, że urodziły się kilka lat później.

W klasztornych opowieściach z „dawnych lat” zachowała się relacja z lat kiedy Karol Wojtyła był biskupem pomocniczym. Pewnego dnia, wraz z innymi osobami towarzyszącymi odwiedził klasztor mniszek w Żarnowcu. Siostry zaprosiły gości na obiad. Posiłek się przedłużał… rozmowy, dyskusja.. W pewnej chwili zauważono, że Bp. Wojtyła gdzieś zniknął… Okazało się, że jest w kościele. Poszedł odprawić Drogę krzyżową, jak to miał w codziennym zwyczaju.

Podczas papieskich pielgrzymek do Polski, Siostry klauzurowe zawsze mają specjalne pozwolenie na wyjście z klauzury, by móc uczestniczyć w spotkaniu z Ojcem Świętym. Ilekroć była taka okazja siostry z niej korzystały. Byłyśmy na różnych spotkaniach z Janem Pawłem II – w Warszawie, w Krakowie, w Gdańsku, Wrocławiu, Częstochowie, Gnieźnie, Włocławku… W roku 1980, kiedy nasz zakon i cały Kościół świętował 1500 – lecie urodzin św. Benedykta, był też wyjazd i spotkanie z Papieżem w Rzymie.

W 1999r. trochę większa grupka Sióstr pojechała na spotkanie wczesnym rankiem w katedrze Oliwskiej, a potem na sopockim hipodromie. W nieoczekiwany dla nas sposób, zabytkowy kielich z naszego skarbca, posłużył Ojcu Świętemu, jako jedno z naczyń liturgicznych podczas Eucharystii w Sopocie. Kielich po liturgii nam zwrócono. Od tamtego czasu już nie jest eksponatem muzealnym, ale swego rodzaju relikwią. Używany jest podczas Mszy św. w ważne uroczystości liturgiczne i dni związane z osobą św. Jana Pawła II.

W roku 2011 w dniu 22.10., kiedy obchodziliśmy po raz pierwszy po beatyfikacji w Liturgii wspomnienie wówczas bł. Jana Pawła II, podczas Eucharystii nastąpiło uroczyste wprowadzenie jego relikwii do naszej klasztornej kaplicy. I tak Karol Wojtyła znowu przyjechał do klasztoru w Żarnowcu i już został z nami na stałe.

Św. Janie Pawle II – módl się za nami! Amen

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen