Rozpoczęły się główne prace przy realizacji 2 etapu zadania pt. Inwentaryzacja Skarbca Benedyktynek w Żarnowcu 2 etap. Są one realizowane przez Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka, a dofinansowane w ramach programu Narodowego Instytutu DziedzictwaWspólnie dla dziedzictwa 2019.

z udziałem środków Województwa Pomorskiego.

W tym roku sporządzonych zostanie 200 kart ewidencyjnych zabytkowych tkanin – burs, palek i lambrekinów oraz welonów. Prace obejmują zebranie danych pomiarowych i opisowych zabytkowych obiektów, a także sporządzenie dokumentacji fotograficznej. Wszystkie zadania wykonywane przez specjalistów – historyków sztuki: dr Danutę Dettlaff, mgr Beatę Sztyber (kustosza Muzeum Narodowego w Gdańsku – specjalistkę od zabytkowych tkanin) i dr Jana Dettlaff, przy współpracy mniszek żarnowieckich opiekujących się zbiorami – s. Bogumiły OSB i s. Weroniki OSB.

W dniach 29.07.2019 – 2.08.2019 odbyła się główna część zbierania danych o obiektach, których karty ewidencyjne zostaną przygotowane. W pracach pomagało tym razem dwu wolontariuszy – Juliusz i Dominik.

W ramach promocji zadania, słuchacze RADIA KASZËBË mogli 5.08.2019 posłuchać reportażu na ten temat. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii.