• 10 czerwca 2022
  • 18:00
  • ul.Klasztorna 1,Opactwo Benedyktynek w Żarnowcu na Pomorzu

Termin: 10 – 12.06.2022 r.

Rozpoczęcie w piątek o godz. 18:00 i zakończenie obiadem w niedzielę ok. 15:00.

Rekolekcje opierają się na myślach Ojców Pustyni, Regule św. Benedykta oraz na praktyce medytacji chrześcijańskiej Lectio Divina. Odbywają się one w całkowitym milczeniu. Istnieje możliwość skorzystania z posługi sakramentu Spowiedzi oraz indywidualnych rozmów z Siostrami, jak również udziału we wspólnej modlitwie Sióstr w kaplicy zakonnej (Monastyczna Liturgia Godzin). Konferencje zostały opracowane przez naszą siostrę Małgorzatę Borkowską OSB.

Te rekolekcyjne ćwiczenia duchowne mają być naszym „wyjściem na pustynię”, by w ciszy doświadczyć obecności Boga. Ojcowie Pustyni oraz św. Benedykt są najlepszymi „drogowskazami” drogi do Boga, która prowadzi również przez „pustynne szlaki”.


Zapisy: s. Weronika OSB (kom: 881 003 758 lub mail: rekolekcje@benedyktynki-zarnowiec.pl). Liczba uczestników ograniczona, gdyż obecnie dysponujemy niewielką ilością miejsc noclegowych. Ze względów sanitarno-epidemiologicznych grupy rekolekcyjne maksymalnie do 8 osób, tak by każdy miał pojedynczy pokój z dostępem do łazienki. Wyjątek stanowią małżeństwa lub osoby sobie wzajemnie znajome.


W trakcie rekolekcji obowiązywać będzie całkowite milczenie. Zalecamy całkowite nie korzystanie z telefonów komórkowych, w związku z tym prosimy o przywiezienie „tradycyjnych” budzików.


Tematyka III stopnia: Żyjemy w świecie, który nie myśmy stworzyli i nie myśmy mu nadali cel. A żeby zrozumieć cel naszego istnienia, trzeba się, mówiąc obrazowo, wsłuchać w bicie Serca Syna Bożego. Trochę nam jednak o tym objawiono w Piśmie świętym i wolno nam to rozważać, chociaż może się komuś zdawać, że to go bezpośrednio nie dotyczy, a tym samym nie interesuje. Jeśli się zakochamy w Panu naszym, to wszystko, co go dotyczy, będzie nas serdecznie obchodzić. Wszystko zależy od tego, po co właściwie świat istnieje. A to z kolei od tego: kto go stworzył? Więc postawmy sobie podstawowe pytanie: Na czyim świecie żyjemy? Bo jeśli przypadkiem żyjemy w świecie stworzonym przez Boga, to mamy do czynienia ze Stwórcą, który mógł mieć w tym swój własny cel, z nami nie przekonsultowany, a zupełnie nie związany z naszym majątkiem, sławą, karierą czy powodzeniem. I co, jeśli go rzeczywiście miał? Kogo w takim razie pytać, co to za cel? A spytać trzeba, albo po to, żeby go z wdzięcznością przyjąć za swój, albo przynajmniej po to, żeby wiedzieć, czego się możemy na tym cudzym świecie spodziewać… Ale mamy kogo pytać i trzeba się nam, jak już powiedziano, wsłuchać w bicie Serca Syna Bożego. Syn odwiecznie w Trójcy Najświętszej miłuje Ojca. To jest treść Jego istnienia, to jest dla Niego najważniejsze. Sam nam to wiele razy powiedział. Ale powiedział także i to, że nie ma większej miłości, niż oddać życie za umiłowaną osobę. Otóż Syn Boży, nieśmiertelny, wszystko może zrobić dla Ojca, tylko tego jednego jako Bóg nie może: umrzeć, oddać życie. Najwyraźniej więc potrzebny był świat, świat istot przemijających i śmiertelnych, żeby Syn miał możność umrzeć, złożyć z siebie najpełniejszą ofiarę, a Ojciec żeby miał możność przyjąć ją i odpowiedzieć niewyobrażalnym uwielbieniem. A w takim razie całe istnienie wszechświata to jest dar wewnętrznej miłości w Trójcy Świętej.

Szczegółowy plan:

Piątek
18:00 – Rozpoczęcie
18:30 – Konferencja I
19:00 – Kolacja
20:00–20:30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy
20:30 – Kompleta


Sobota
6:00 – Jutrznia i rozmyślanie
7:00 – Msza Święta
Śniadanie
9:15 – Konferencja II
10:15 – Lectio Divina – wprowadzenie
12:20 – Konferencja III
12:50 – Modlitwa południowa z Siostrami
13:00 – Obiad
Odpoczynek, spacer
15:00 – Godzina Czytań
Czas na osobistą lekturę, modlitwę, Sakrament pojednania czy rozmowę duszpasterską
17:45 – Nieszpory
18:30 – Konferencja IV
19:00 – Kolacja
20:00–20:30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy
20:30 – Kompleta


Niedziela
7:00 – Jutrznia i rozmyślanie
8:15 – Śniadanie
Medytacja indywidualna
9:30 – Msza Święta
11:15 – Konferencja V
Czas na indywidualną lekturę, spacer, modlitwę.
12:50 – Modlitwa południowa
13:00 – Obiad na zakończenie Rekolekcji, świadectwa

Prosimy, aby zabrać ze sobą: Pismo Święte, notes, długopis i tradycyjny budzik.