- 17 sierpnia 2020
- 16:00
- ul. Klasztorna 1, Opactwo Benedyktynek w Żarnowcu na Pomorzu
Prowadzi: s. Małgorzata Borkowska OSB i ks. kan. dr Krystian Wilczyński
Termin: 17–20 sierpnia 2020
Zapisy: s. Weronika OSB ( tel. 881 003 758, mail: mniszki@benedyktynki-zarnowiec.pl)
Powołanie zakłada relację osobową: ktoś woła, ktoś jest wołany. Nie wolno obierać życia kapłańskiego czy zakonnego bez świadomości tej relacji, bez świadomości wezwania ze strony Boga i bez woli odpowiedzi z naszej strony. W praktyce, nie wolno obierać stanu duchownego po to tylko, żeby znaleźć styl życia, który by odpowiadał mojemu usposobieniu, albo żeby się urządzić, albo żeby wyjechać za granicę, albo żeby należeć do zgromadzenia, którego członkowie (to autentyczne) jeżdżą ładnymi autami. „Nie wolno” w tym sensie, że wprawdzie można tak zrobić, i zdarza się, ale skutki są z reguły tragiczne. Człowiek, który obiera stan duchowny dla osiągnięcia ziemskiego celu, po jakimś czasie zwykle ten cel osiąga; i potem szuka sobie następnych, a ponieważ jego życie jest jednym wielkim kłamstwem, najczęściej te następne cele są jeden gorszy od drugiego, aż wreszcie dochodzi do tragedii, albo i skandalu. Taki poślizg w dół na siedzeniu może się zdarzyć nawet autentycznie powołanemu, jeśli traci z oczu swoje powołanie; a cóż dopiero takiemu, któremu Bóg nie obiecał na tej drodze pomocy, i któremu się wydaje, że świat jest jego i że to on w nim ustala reguły gry, jak sam zechce (s. Małgorzata Borkowska OSB).
dr Krystian Wilczyński – kapłan archidiecezji gdańskiej, wykładowca patrologii i historii kościoła w Gdańskim Seminarium Duchownym, kapelan Duszpasterstwa Rycerzy Kolumba, posługuje w parafii Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Migowie.
Urodziłem się w Gdańsku i do lat młodzieńczych wzrastałem w dzielnicy Nowy Port, a potem w Straszynie. Ukończyłem I LO w Gdańsku, a po nim odbyłem studia w Gdańskim Seminarium Duchownym. Po święceniach pracowałem w parafii św. Antoniego w Redzie, oraz św. Teresy Benedykty od Krzyża w Gdańsku. Studia doktoranckie odbyłem na UKSW w Warszawie i w St. Patrick’s College w irlandzkim Maynooth. Słowo Boże pociągnęło mnie poprzez osobistą lekturę Biblii w okresie nastoletnim. Potem przychodziły kolejne zadziwienia w seminarium, aż wreszcie głębokie doświadczenie Jezusa podczas sprawowania liturgii. Nie bez znaczenia była dla mnie pielgrzymka do Ziemi Świętej, już w pierwszych latach kapłaństwa, na której doświadczyłem, że Grób jest pusty, a Pan zmartwychwstał. Aktualnie pracuję w parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Mrzezinie. Wykładam w GSD i GAKT. Interesuję się teologią, duchowością, mistagogią, historią Gdańska i regionu. Lubię wycieczki rowerowe i długie spacery. W Szkole Biblijnej zajmuję się patrologią, a więc częścią teologii związaną z nauczaniem i życiem Ojców Kościoła. Podziwiam ich umiejętność duchowego czytania i życia Biblią jako żywym Słowem Bożym.
Plan dnia
Poniedziałek
16.30 Msza Święta
17.30 Spotkanie organizacyjne
18.00 Konferencja
18.30 Kolacja
20.00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu
Adoracja w ciszy
20.30 Modlitwa na zakończenie dnia (Kompleta)
Wtorek – Środa
6.00 Jutrznia z Godziną Czytań
7.30 Msza Święta
Śniadanie
9.30 Konferencja
11.00 – 12.30 Prace (dla chętnych)
12.50 Modlitwa południowa
13.00 Obiad
15.00 Nieszpory (po łacinie)
Lektura duchowa, spacer, odpoczynek
17.45 Konferencja
19.00 Kolacja
20.00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu
Adoracja w ciszy
20.30 Modlitwa na zakończenie dnia (Kompleta)
Czwartek
6.00 Godzina Czytań z Jutrznią
7.30 Msza Święta
Śniadanie
9.30 Konferencja
Wspólna kawa, rekreacja (zakończenie)
Kapłanów prosimy o zabranie ze sobą alby i stuły !!!
Rekolekcje odbywają się w całkowitym milczeniu !!!
Ze względu na przepisy sanitarne grupa liczyć będzie jedynie 5 kapłanów, tak by każdy posiadał pojedynczy pokój z dostępem do własnej łazienki. Koszt: Ofiara.
Przeczytaj także
- Ks. Krystian Wilczyński, Św. Benedykt: patron czyli ojciec
- M. Borkowska OSB, Do księży. O klerykalizacji