Niebawem rozpocznie się kolejna seria Benedyktyńskich Rekolekcji Weekendowych

Już w piątek 22.06.2018 r. rozpocznie się, pierwsza z trzech części, Benedyktyńskich Rekolekcji Weekendowych. Jej tytuł brzmi – „Wypłyń na głębię”. Trwają ostatnie przygotowania. Cieszymy się na przyjazd prawie 20 – osobowej grupy rekolektantów. Wielu spośród uczestników, to będą mieszkańcy Trójmiasta i okolic. Otaczamy naszą modlitwą to Boże dzieło. Prosimy wszystkich, którzy zaglądają na naszą stronę, o modlitwę w tej intencji, aby we wszystkim co się w tych dniach wydarzy w naszym Opactwie, Bóg był uwielbiony.

Susza

Cieszymy się, gdy jest ciepło i świeci słońce, ale… Już od kilku miesięcy w naszej okolicy nie było porządnego deszczu. Cierpią na tym kwiaty, warzywa, a i ludziom nie jest łatwo w otoczeniu spękanej ziemi, wyschniętej trawy i pyłu. Modlimy się o deszcz. (więcej…)

O prymacie Boga

Idąc po słowo do Ojców, powinniśmy jednak wiedzieć przynajmniej w ogólnym zarysie, do kogo właściwie idziemy? Kim oni są? Odpowiedź wydaje się prosta: to tacy, co odeszli na pustynię. Ale taki zewnętrzny opis niczego nie wyjaśnia. Jeżeli widzę człowieka, który wbija łopatę w ziemię, ale nie wiem, DLACZEGO to robi, to nie wiem także, czy jest ogrodnikiem, czy może hydraulikiem albo saperem; może być równie dobrze terrorystą albo ministrem, który przyjechał zainaugurować uroczyście jakąś budowę. Jeżeli widzę człowieka, który jak to przywykło się mówić, „porzucił świat”, a nie wiem, co nim kierowało, w jakiej intencji to robił, to mogę się w nim domyślać odludka, malkontenta, ekologa, ukrywającego się przestępcy, obrażonej primadonny – czego dusza zapragnie… (więcej…)

Odwiedziny Braci z Tyńca

W dniach 10 – 14 VI 2018 gościłyśmy w naszym Opactwie Braci z Tynieckiego Nowicjatu: Benedykta i Pawła wraz z Bratem Romanem –  Zelatorem (tj. pomocnikiem Mistrza Nowicjatu). Przez te kilka dni pobytu wiele dobra nam uczynili. Młodzi, zwinni i chętni do pomocy, z zapałem podjęli się malowania nowej wiaty na drewno opałowe, czy bejcowania garażu, albo zrywania czereśni z samych czubków drzew, gdzie sięgały tylko…szpaki. (więcej…)

Srebrny Jubileusz Profesji Monastycznej S. Bogumiły OSB

W sobotę 2. czerwca 2018 r. odbyła się w naszym Opactwie miła uroczystość. S. Bogumiła Czepiel OSB świętowała 25. rocznicę złożenia 1. Profesji Monastycznej. Wspominała dzień 9.06.1993r., kiedy to, po raz pierwszy wypowiedziała słowa: ślubuję Bogu stałość, nawrócenie obyczajów i posłuszeństwo według Reguły naszego Ojca św. Benedykta… (więcej…)

Przeczytaj o naszym projekcie “Zacisze Świętego Benedykta”

Na terenie należącym do naszego Opactwa, znajduje się mocno zniszczony drewniany domek z początku ubiegłego stulecia. Parterowy, ale na podmurówce, z kruszącymi się schodami do zrujnowanej, wilgotnej piwnicy i ze strychem, na którym tylko po środku można, pod skośnym dachem, stanąć prosto. Służył Siostrom po wojnie jako domek gospodarczy, gdyż znajduje się w bliskości naszych pól. Przez jakiś czas mieszkali w nim nawet kolejni pracownicy z klasztornego gospodarstwa z rodzinami. Warunki były dość trudne, szczególnie zimą. (więcej…)

Czy warto być zakonnicą?

Tekst ukazał się w kwartalniku WIĘŹ 6 (548) 2004.

Czy warto być zakonnicą? To zależy, czego się w życiu chce i szuka. Bo jeżeli sukcesu — to nie, nie warto. Życie zakonne nie jest nastawione na sukces, i jeśli się go nawet w nim osiąga (mam na myśli sukces zawodowy), to niejako przypadkiem, w ramach produkcji ubocznej, nie zaś jako cel życia. A jeśli poplątać cele pierwszorzędne z drugorzędnymi, wychodzi koszmar i karykatura. (więcej…)

O świętości Boga i o grzechu

Nauka wiary

Mówimy, że Bóg jest święty. Śpiewamy „trzykroć święty”. To znaczy, że jest niezrównanie doskonały, doskonały w sposób dla nas w ogóle niewyobrażalny. Pismo Święte mówi, że „mieszka w niedostępnej światłości”: to znaczy, że Jego wielkość, świętość i doskonałość są jak oślepiające światło, które nie pozwala się zbliżyć. Ale świętość Boga to także to, że Bóg kocha dobro, bo sam jest nieskończenie dobry, a brzydzi się złem. (więcej…)

Cisza, nasza własna…

Od grudnia 2017 roku organizujemy w naszym Opactwie weekendowe Rekolekcje Benedyktyńskie. Opierają się one na myślach Ojców Pustyni, Regule św. Benedykta oraz na praktyce medytacji chrześcijańskiej Lectio Divina. Odbywają się one w całkowitym milczeniu. Istnieje możliwość skorzystania z posługi sakramentu Spowiedzi oraz indywidualnych rozmów z Siostrami, jak również udziału we wspólnej modlitwie Sióstr w kaplicy zakonnej (Monastyczna Liturgia Godzin). Konferencje zostały opracowane przez naszą siostrę Małgorzatę Borkowska. (więcej…)