Matka Boża Nieustającej Pomocy

Ikona przedstawia cztery święte postacie: Dziewicę Maryję, Dzieciątko Jezus oraz świętych archaniołów Michała i Gabriela. Postacie te opisują greckie litery, umieszczone w tle ikony:

MP-ΘΥ – Maryja – Matka Boga (po obu stronach górnej części obrazu)
IC-XC – Jezus Chrystus (po prawej stronie głowy Dzieciątka Jezus)
ΟΡМ – Archanioł Michał (nad aniołem, po lewej stronie)
OΡГ – Archanioł Gabriel (nad aniołem, po prawej stronie).

Maryja jest przedstawiona w tunice koloru czerwonego – królewskiego i granatowym płaszczu. Na welonie, w jego środkowej części, znajduje się złota gwiazda – symbol dziewictwa Maryi, Królowej Niebios. Jej głowę otacza, charakterystyczny dla szkoły kreteńskiej, kolisty nimb. Oblicze Maryi jest lekko pochylone w stronę Dzieciątka Jezus trzymanego na lewej ręce. Prawą, dużą dłonią o nieco dłuższych palcach, charakterystycznych dla obrazów typu Hodegetria – znaczy „wskazująca drogę”, Maryja obejmuje ręce Jezusa

Dzieciątko Jezus, spoczywając na lewym ramieniu Matki, rączkami ujmuje mocno Jej prawą dłoń. Przyodziane jest w zieloną tunikę z czerwonym pasem i okryte złocistym płaszczem. Opadający prawy sandał z nóżki pozwala dostrzec spód stopy, co symbolizuje, że będąc Bogiem jest także prawdziwym człowiekiem. Stopy i szyja Dzieciątka wyrażają odruch nagłego lęku przed czymś, co ma niechybnie nadejść. Tym natomiast, co przeraża małego Jezusa, jest wizja męki i cierpienia, wyrażona poprzez krzyż i gwoździe, niesione przez Archanioła Gabriela. Po drugiej stronie obrazu Archanioł Michał ukazuje inne narzędzia męki krzyżowej: włócznię, trzcinę z gąbką i naczynie z octem.

Ikona wykonana w Pracowni Klasztoru
Mniszek Benedyktynek w Żarnowcu w 2018r.

Obejrzyj więcej naszych ikon i prac artystycznych

Dni Skupienia dla Wspólnoty Oblatów naszego Opactwa

W dniach 25–27.06.2018 r. odbywać się będą Dni Skupienia dla naszych Oblatów. Całość spotkania poprowadzi  O. Włodzimierz Zatorski OSB z Tyńca. Jest to czas wspólnej modlitwy, refleksji, ale i dzielenia się i wzajemnego ubogacania się oraz umacniania więzi. W programie Msze św., modlitwa Liturgią Godzin z naszą Wspólnotą, konferencje S. Małgorzaty, O. Włodzimierza i Ks. Kapelana, a także wspólna praca. Radosnym akcentem spotkania będzie złożenie Przyrzeczeń Oblackich przez Tomasza. Wspólnota Oblatów przy naszym Klasztorze liczyć będzie od tego momentu 8 osób, nie licząc Mateusza oczekującego na rozpoczęcie okresu próby. Zachęcamy do obejrzenia migawek z tego wydarzenia. (więcej…)

Wizyta Neoprezbiterów z diecezji włocławskiej

Zaczęły się wakacje. To czas zwiększonego napływu Gości i odwiedzin naszych Przyjaciół, Bliskich i Znajomych. W poniedziałek 25.06.2018 r. swoje Prymicje w naszej kaplicy celebrowali trzej Księża Neoprezbiterzy z diecezji włocławskiej:  ks. Tobiasz Winnicki, ks. Piotr Kazubowski i ks. Bogusław Laskowski. Ks. Piotr był głównym celebransem, a ks. Tobiasz wygłosił homilię. Obaj młodzi kapłani, jeszcze jako klerycy, a potem diakoni, odwiedzali nasze Opactwo wraz z młodymi z zaprzyjaźnionej z nami Parafii w Wieńcu. Ks. Bogusław przyjechał dziś po raz pierwszy. Wraz z młodymi kapłanami Liturgię Mszy św. sparowali  księża z archidiecezji gnieźnieńskiej:  ks. Krzysztof Szkopek, który przyjechał do swej rodzonej siostry wraz z grupą ministrantów z Parafii w Słupcy i ks. Marcin Wikel. Na zakończenie Eucharystii Neoprezbiterzy udzielili nam i naszym Gościom prymicyjnego błogosławieństwa. Do wtorku będą u nas nabierać sił, by od soboty zacząć posługę w Parafiach, do których Pan ich posyła. Zapewniamy, że nasza modlitwa będzie Wam zawsze towarzyszyć. Szczęść Boże! Więcej zdjęć w galerii.

Za nami 1. stopień Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich – „Wypłyń na głębię”.

W niedzielę 24.06.2018 zakończyły się kolejne rekolekcje w naszym Opactwie. Wzięło w nich udział 17 osób. Przez 3 dni, trwając wiernie w milczeniu, Rekolektanci mieli okazję zaczerpnąć Bożych darów podczas Eucharystii, adoracji, wsłuchując się w konferencje s. Małgorzaty Borkowskiej OSB i naszego ks. Kapelana. Uczestnicy sesji łączyli się z nami podczas Monastycznej Liturgii Godzin. Była możliwość skorzystania z Sakramentu Spowiedzi św. oraz indywidualnych rozmów z siostrami. Można było też zaopatrzyć się w książki o tematyce monastycznej. Modlimy się, by spędzony w naszym Domu czas owocował wszelkim dobrem duchowym w życiu naszych Gości. Kolejny stopień cyklu już we wrześniu. Można w galerii obejrzeć kilka migawek.

Chrystus – Dobry Pasterz

Ikona współczesna. Chrystus trzyma na ramionach owieczkę, która symbolizuje zagubionego człowieka, którego Dobry Pasterz odnajduje i przynosi z powrotem do owczarni. Jezus przytula z czułością pyszczek owieczki do swojej twarzy w geście przebaczenia i bezwarunkowego przyjęcia. Szata Jezusa ma kolor czerwony – królewski, a na ramieniu jest złoty pas – klaw, symbol godności arcykapłana. Tło złotego koloru to symbol boskości i światła.
Litery IC XC to skrót greckich słów „Jezus Chrystus”

Ikona wykonana w Pracowni Klasztoru
Mniszek Benedyktynek w Żarnowcu w 2017r.

Obejrzyj więcej naszych ikon i prac artystycznych

Czy komputer jest źródłem poznania?

Tekst ukazał się w kwartalniku WIĘŹ 1 (555) 2005, jak również jest częścią rozdziału Antyintelektualizm w książce Oślica Balaama.

Wśród projektów preambuły do traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej wiele rozgłosu zyskał autorski projekt Valéry’ego Giscarda d’Estaing, który powoływał się, z pominięciem kilkunastu wieków myśli chrześcijańskiej, na osiemnastowieczne korzenie kultury naszego kontynentu, mianowicie na Oświecenie, którego – według projektodawcy – jesteśmy dziedzicami. (więcej…)

Konferencja w Pucku

Dnia 21.06.2018 roku, podczas pierwszego dnia Konferencji naukowej p.t. Europa, Rzeczpospolita, Prusy Królewskie – nowożytność, jedną z prelegentek, odbywającej się w Ratuszu w Pucku sesji miała być nasza Siostra Przeorysza Małgorzata Borkowska OSB. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka oraz Ośrodek Kultury, Spotu i Turystyki w Gminie Puck, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej KUL oraz Katedrą Sztuki Sakralnej i Ochrony Zabytków Uniwersytetu Opolskiego. Tytuł przygotowanego wystąpienia S. Małgorzaty brzmiał: Magdalena Mortęska – Dziewczynka z pomorskiego dworku, panna jednooka. Ze względu na niedyspozycję, tekst prelekcji odczytała w zastępstwie S. Weronika OSB. Odczytu wysłuchało około 50 – osobowe gremium. Była też możliwość nabycia różnych publikacji S. Borkowskiej, dotyczących postaci Ksieni Chełmińskiej i nie tylko. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej – benedyktynki, a Siostra Małgorzata bierze czynny udział w pracach komisji historycznej tegoż procesu.

Dziewuszka z dworku, panna jednooka

Jest rok 1554. W zamku starościńskim w Pokrzywnie przychodzi na świat czwarte i ostatnie dziecko pana starosty, Melchiora Mortęskiego, i jego żony, Elżbiety Kostczanki. Mógł być magnacki beniaminek… ale jak to w praktyce wyglądało przez pierwsze cztery lata jej życia? Ojciec był zajęty polityką, matka chorowita. Świat dzieci ograniczał się do gromady nianiek, a przestrzennie prawdopodobnie do kilku komnat w zamku. Pokrzywno dziś jest ruiną, ale plan jest nadal czytelny. Ten dawny zamek komturów krzyżackich nie miał terenów rekreacyjnych. Dookoła mogły być ziemie uprawne, ale żeby dojść do nich ze skrzydła „pańskiego”, trzeba było przejść przez dziedziniec Wysokiego Zamku, przez bramę, przez wielki dziedziniec Niskiego Zamku, znowu brama, dalej osada posłużna… i dopiero można było szukać pola albo łąki. Z małym dzieckiem za daleka droga. Więc panięta musiały się kłębić w izbie dziecinnej, a niańki pilnowały, żeby się hałas nie rozchodził na komnaty pańskie. Mała Magdusia nauczyła się w tym czasie pacierza, na pewno słuchała bajek, może zaczęła naukę przędzenia za przykładem obu starszych sióstr. Horyzont na razie od ściany do ściany. (więcej…)