Razem zbudujmy Zacisze św. Benedykta !!!

Jeśli możesz, prosimy, pomóż!!!

Zacisze św. Benedykta ma być osobnym DOMEM na terenie Opactwa: oazą CISZY na czas pobytu, rekolekcji i dni skupienia

Od pewnego czasu dostrzegamy nasilające się zainteresowanie naszym klasztorem ze strony ludzi świeckich, którzy odwiedzając nas jako Goście, znajdują tutaj miejsce wyciszenia, odpoczynku, refleksji, modlitwy czy regeneracji sił psychicznych. Poprzez czas spędzony w naszym Opactwie, udział w modlitwie Wspólnoty sióstr w naszej kaplicy zakonnej, wspólną pracę z benedyktynkami, pobyt naznaczony chwilowym „odejściem” od świata, odzyskują swoją równowagę psychiczno-duchową. Widzimy, jak równowaga ta nierzadko ulega zachwianiu na skutek trudów ich codziennego życia: pracoholizm, zabieganie, hałas, poczucie wewnętrznej pustki. Okazuje się, że w tym miejscu odnajdują dla siebie pomoc.

Wiele lat temu w skarpie na naszym podwórku znajdowała się piwnica, służąca do przechowywania żywności. Właściwie był to rodzaj ziemianki, ponieważ od góry pokryta była fragmentem ogrodu. Kiedy w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia ostatecznie się zawaliła, powstał pomysł, by na tym miejscu postawić solidny budynek. Ówczesna ksieni matka Edyta Samukówna, pierwsza powojenna przełożona żarnowiecka, zainicjowała jego budowę. Pomysłów na wykorzystanie nowego obiektu było wiele i zmieniały się w miarę zmieniających się warunków funkcjonowania wspólnoty, jak i sytuacji społeczno – ekonomicznej. Były więc projekty na pracownie, pomieszczenia dla nowicjuszek, pokoje gościnne, lokum kapelana itp. W roku 1985 udało się uzyskać pozwolenie na budowę, która ruszyła z dużym rozmachem. Powstał ostatecznie trzypoziomowy domek. Choć pokryty dachem i zabezpieczony, nie doczekał się wykończenia i przez lata służył jako budynek gospodarczy, jako że gospodarstwo było w tym czasie głównym źródłem utrzymania sióstr. Dziś warunki znów się zmieniły; gospodarstwo zostało zredukowane, a pojawiła się potrzeba solidniejszego zaplecza dla Gości, coraz liczniej szukających tu ciszy, przestrzeni samotnej modlitwy, kontaktu z Panem Bogiem. Rusza więc projekt mający na celu zaadaptowanie „szarego domku”, bo tak go nazywamy, dla potrzeby przyjmowania Gości, jak również częściowo i dla innych potrzeb wspólnoty.

Przebudowa i remont tegoż budynku ma być jedynie pierwszym etapem powstania Zacisza św. Benedykta, ale pozwoli na pozyskanie sześciu pokoi noclegowych, w tym dwu dla osób niepełnosprawnych, trzech rozmównic, kawiarenki, spowiednicy oraz kaplicy domowej.

Koszt całkowity przebudowy „Szarego domku”  wynosi 750 tys. złotych

Kosztorys:

  • projekty (zrobione): 55.000 zł.
  • remont dachu: 150.000 zł. (z czego 60.000 pozyskane już z dotacji)
  • pozostały koszt: 545.000 zł.

Zebrałyśmy dotychczas (sierpień 2020): 17.277,66 zł

Potrzebujemy: 672.722,34

Ufamy, że dzięki pomocy i życzliwości z Państwa strony Zacisze św. Benedykta powstanie i będzie służyć pomocą wielu ludziom.

Raz w miesiącu jest odprawiana w naszej kaplicy Msza Św. w intencji Ofiarodawców i Ich Rodzin

Darowiznę na projekt można przekazać wysyłając przelew na poniższy nr konta:

PL: 26 8349 0002 0010 9921 2000 0010

EUR: SWIFT: GBWCPLPP 47 8349 0002 0010 9921 2000 0020

USD: SWIFT: GBWCPLPP 13 8349 0002 0010 9921 2000 0050

z dopiskiem: „Zacisze św. Benedykta”

Możesz nas wesprzeć darowizną on-line.

Aby przekazać inną kwotę należy kliknąć Zapłać z Przelewy24.pl i wpisać kwotę w formularzu płatności. Można też skorzystać z cegiełek poniżej:

Kwota:
Tytuł przelewu:
Imię i nazwisko / nazwa:
Adres e-mail:
Miasto:
Kod:
Ulica:
Numer domu:
Numer mieszkania:

Dane osobowe podane na niniejszej stronie będą wykorzystane WYŁĄCZNIE w celu przeprowadzenia procesu płatności.

Zapewniamy o naszej stałej modlitwie w intencji wszystkich Dobroczyńców naszego Opactwa. Wierzymy, że radość z wypełnienia słów Jana Pawła II, iż człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi, staną się również Państwa udziałem.

Z wyrazami szacunku
Matka Faustyna Foryś OSB
z Siostrami

Videoprezentacja o naszym Opactwie

Media o Zaciszu: