„Słuchaj” znaczy najpierw zamilknij!

Przywykliśmy chwalić człowieka, który „na każdy temat ma coś do powiedzenia”… Czy słusznie?

Cel naszej modlitwy jest odbiciem naszego celu życiowego. Czy żyjemy po to, żeby siebie zrealizować, a Pan Bóg może nam być najwyżej do tego przydatny – czy też żyjemy po to, żeby siebie oddać Bogu? Jeśli naszym powołaniem jest oddanie Bogu siebie, to Jemu trzeba pozostawić możliwość mówienia, a my musimy zamilknąć. Inaczej zagłuszymy Boga.

Kto jeszcze pamięta peerelowskie stacje zagłuszające? Ktoś nastawiał radio na BBC albo na Wolną Europę, a z odbiornika oprócz ledwo słyszalnego głosu speakera leciały straszliwe trzaski, żeby przypadkiem obywatele PRL nie dowiedzieli się, co się mówi po tamtej stronie Żelaznej Kurtyny. Otóż wszyscy nosimy w sobie takie stacje zagłuszające, i tylko wszechmoc Boża potrafi sprawić, że coś jednak mimo to czasem dosłyszymy.

Nasza stacja zagłuszająca działa jednak głębiej niż mowa; mowa może być tylko jej przejawem. I nie wystarczy zamknąć usta, żeby zamknąć tę stację; to tylko pierwszy krok i pierwszy lęk uśmierzony. A jest jeszcze lęków niemało…  (M. Borkowska OSB).


Nasze „Rekolekcje w ciszy” są okazją do duchowego „wyjścia na pustynię”. Przestrzeń klasztoru klauzurowego, a więc klimat CISZY i odosobnienia, może Wam pomóc w doświadczeniu obecności Boga. W tych dniach nie będą głoszone żadne konferencje ani organizowane spotkania czy dyskusje. Proponujemy Wam całkowite milczenie, uczestnictwo w Monastycznej Liturgii Godzin z naszą Wspólnotą w kaplicy zakonnej, modlitwę indywidualną, rozważanie Pisma Świętego oraz lekturę duchową. Piękno przyrody otaczającej nasze Opactwo sprzyja odpoczynkowi. Raz dziennie przewidziane jest krótkie spotkanie indywidualne ze sprawującym opiekę nad grupą rekolekcyjną kapłanem lub mniszką. W trakcie rekolekcji zalecamy całkowite nie korzystanie z telefonów komórkowych, w związku z tym prosimy o przywiezienie „tradycyjnych” budzików.


Rekolekcje trwają zawsze od piątku do niedzieli.

Rozpoczęcie w piątek o godz. 18:00 i zakończenie obiadem w niedzielę ok. 14:00.

Zgłoszenia udziału do s. Weroniki OSB (tel. 881 003 758) w godzinach 9:00 – 20:00. Liczba uczestników ograniczona, gdyż obecnie dysponujemy niewielką ilością miejsc noclegowych. Grupy rekolekcyjne wynoszą maksymalnie do 15 osób.

Szczegółowy plan :

PIĄTEK

18:00 Spotkanie wprowadzające
18:30 Konferencja S.Małgorzaty Borkowskiej OSB
19:00 Kolacja
20:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy
20:30 Modlitwa na zakończenie dnia (Kompleta)
Po Komplecie cisza nocna
22:00 Spoczynek

SOBOTA

5:20 Budzenie
6:00 Jutrznia
ok 0,5 godz. – czas na medytację indywidualną
7:15 Msza Święta
Po Eucharystii śniadanie
9.30–11.00 Możliwość pracy z Siostrami
12:50 Modlitwa południowa
13:00 Obiad
15:00 Godzina Czytań
Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 22.00
Rozmowy indywidualne z siostrami.
17:45 Nieszpory
19:00 Kolacja
20:30 Modlitwa na zakończenie dnia(Kompleta)
Po Komplecie cisza nocna
22:00 Spoczynek

NIEDZIELA

6:20 Budzenie
7:00 Jutrznia
ok 0,5 godz. – czas na medytację indywidualną
8:15 Msza św.
Po Mszy św. śniadanie
Rozmowy indywidualne z Siostrami.
12:50 Modlitwa południowa
13:00 Obiad na zakończenie skupienia