Czytaj...
„Okruchy” – nowa książka Małgorzaty Borkowskiej OSB
Marudzimy, że okruchami najeść się nie da, a jednak są takie co potrafią nasycić. Kiedy ze stołu Słowa Pańskiego spadnie choć okruszyna, tak właśnie się dzieje. Bo Pan poprzychodzi nie po to, by nas pożreć, ale nasycić Sobą – jak mawia nasza siostra Niedźwiedź (spokojnie, Siostra nie pogniewa się, zaniepokojonych odsyłamy tutaj).
Chrystus nas wykupił. O przekleństwie
„Reguła Reformowana” z 1606 roku. Nowe wydanie po czterystu latach
O Trójcy Świętej
„Mistyczny Niedźwiedź”, kilka słów na temat najnowszej książki naszej siostry Małgorzaty „Porozmawiajmy jak Borkowska z Borkowskim”
O Matce Mortęskiej współcześnie...
Urodziny Matki Magdaleny Mortęskiej
W roku 1554 r. dokładnie 2. grudnia w Pokrzywnie urodziła się Magdalena Mortęska jako córka Melchiora, podkomorzego malborskiego, i Elżbiety z d. Kostczanki. Mija więc od tej chwili 466 lat. Dzięki staraniom Matki Magdaleny od 1589 roku są w Żarnowcu mniszki benedyktynki. Na naszej stronie można zapoznać się z jej życiorysem i znaleźć informacje o […]
„Reguła Reformowana” z 1606 roku. Nowe wydanie po czterystu latach
Sługa Boża Magdalena Mortęska OSB i tzw. Reguła Reformowana, czyli droga odnowy i odrodzenia zakonu
Do Mortęg w sprawie procesu beatyfikacyjnego Matki Magdaleny Mortęskiej OSB
Sprawa obłóczyn i profesji Magdaleny Mortęskiej
Słuchaj...
Mądrość Ojców Pustyni
Dzisiaj nie chodzimy już z pielgrzymką do pustelników, ale mniej więcej w tym samym duchu i w tym samym celu otwieramy ich pisma. W pierwszej chwili możemy przeżyć dosłownie wstrząs. Skąd egipscy analfabeci wzięli taką wiedzę psychologiczną? Jak doszli do tak dojrzałej umiejętności odróżniania ziarna od plewy w życiu modlitwy, i odrzucenia plewy, choćby błyszczała, a wybierania ziarna, choćby się wydawało bezwartościowe i niepozorne?
O modlitwie „Ojcze nasz”…
O modlitwie, czyli o indyku, ewolucji, puzzlach i o Sercu Pana naszego
O Objawieniu Bożym
Oślico, dość, litości!
O naszych ikonach...
św. Elżbieta Węgierska
Elżbieta urodziła się w 1207r. w Bratysławie jako córka Andrzeja II, króla Węgier i Gertrudy, rodzonej siostry św. Jadwigi Śląskiej. W wieku 4 lat została zaręczona z Ludwikiem IV, synem Hermana, hrabiego-palatyna saskiego i landgrafa Turyngii. Zamieszkała wtedy na zamku swego narzeczonego w Wartburgu. Od najmłodszych lat cechowała ją głęboka religijność, skłonność do ćwiczeń ascetycznych […]